سبد خرید 0

وبلاگ

تحلیل استراتژی

تحلیل استراتژی در عصر حاضر

عنوان کتاب (فارسی): تحلیل استراتژی در عصر حاضر

عنوان کتاب (انگلیسی):  Contemporary Strategy Analysis (7th)

نام نویسنده:  Robert M. Grant

نام مترجم: بیژن نهاوندی، نوید جعفری نژاد، الهویردی تقوی و عادل آذر

ناشر : انتشارات رسا

سال و دوره چاپ : چاپ دوم/ 1394

 

معرفی کتاب تحلیل استراتژی در عصر حاضر

چرا اپل شرکت موفقی است؟ چگونه مایکروسافت توانسته برتری خود را در بازار نسبت به رقبا حفظ کند؟ علت موفقیت پایدار شرکت جنرال موتورز چیست؟ چه فاکتورهایی عامل برتری شرکت سونی نسبت به رقبا شده است؟ چگونه شرکت‌­های چینی و کره‌­ای توانسته­‌اند در بازارهای رقابتی در زمینه‌­های مختلف با غول‌­های صنعت و فناوری اروپایی و آمریکایی رقابت کنند؟ علت افول شرکت نوکیا چیست؟ چگونه گوگل به یک ابرسازمان تبدیل شده است؟ چرا شرکت‌­های ایرانی در بازارهای منطقه‌­ای موفق نیستند؟

در مواجهه با پرسش­‌هایی از این دست است که به اهمیت استراتژی پی برده و به‌تبع آن مدیریت استراتژیک، تفکر استراتژیک و تحلیل استراتژی‌­های شرکت‌ها و سازمان‌ها برایمان اهمیت می‌­یابند. مدیران شرکت‌های بزرگ و کوچک هرروز باید تصمیم‌­های متعددی بگیرند. تصمیم‌­هایی که می­‌تواند به سازمان کمک کند یا باعث آسیب و شکست آن شود.

میزان استراتژیک بودن این تصمیم­‌ها و دارا بودن تحلیل درست از استراتژی است که می‌­تواند پیروزی یک سازمان در رویارویی با رقبا را تضمین کند. برای تصمیم‌­گیری عاقلانه، باید تفکری استراتژیک داشت.

مفهوم استراتژی نیز مانند بسیاری از دیگر مفاهیم، قدمتی دیرینه دارد و براساس شرایط زمانی و مکانی مختلف تعابیری متفاوت و متنوع از آن وجود داشته است. مرور اجمالی دیدگاه‌­ها درباره استراتژی به‌خوبی نشان می‌­دهد از یک‌سو برخی بی­‌توجه به تغییر شرایط زمانی و مکانی، آن را به‌عنوان مفهوم و اندیشه‌­ای سنتی تلقی می‌­کنند که از ابتدا خاستگاه نظامی داشته و صرفاً در همین چارچوب باید درک و تبیین شود و از سوی دیگر، برخی بدون توجه به این پیشینه تاریخی، استراتژی را مفهوم و اندیشه‌­ای مدرن و به‌عنوان مقوله‌­ای عام می‌­دانند که در هر سازمان یا حوزه مدیریتی قابل‌اعمال است.

در کتاب تحلیل استراتژی در عصر حاضر چه می‌خوانیم؟

تحلیل استراتژی در عصر حاضر

کتاب «تحلیل استراتژی در عصر حاضر» حاصل تلاش رابرت گرانت (Robert M. Grant)، استاد مدیریت استراتژیک دانشگاه بوکوتی میلان است. او که با شرکت‌هایی چون نورتل، امریکن اکسپرس، خدمات مالی زوریخ و لاکهید مارتین همکاری کرده است، در این کتاب با بیانی ساده مباحث مختلف مربوط به استراتژی را با ارائه مثال‌­های ملموس از دنیای واقعی و با تأکید و تمرکز بر کاربردی بودن آن‌ها مطرح می­‌کند.

آنچه این کتاب را متمایز می‌­کند ابهام‌زدایی از مفهوم استراتژی و همین­طور توجه بیشتر به تفکر استراتژیک و اجرای استراتژی به‌عنوان مسئله اصلی شرکت‌­هاست. مطالعه این کتاب به خواننده این توانایی را می‌­دهد که بتواند استراتژی شرکت‌های مختلف را تحلیل و نقاط قوت و ضعف آن‌ها را شناسایی کند.

علیرغم انتقادات وارده به رویکردهای تحلیلی-منطقی در تدوین استراتژی، رویکرد این کتاب هم‌زمان تحلیلی و کاربردی است. نکته اصلی که نویسنده بر آن تأکید می‌­کند اهمیت روزافزون استراتژی (تحلیل، تفکر، تدوین، اجرا و مدیریت استراتژیک) در محیط­‌های چالشی و غیرقابل‌پیش‌بینی امروز است. تحلیل استراتژی بایستی بر تحقق سودآوری بلندمدت تمرکز کند که خود مستلزم درکی عمیق از نیازهای مشتری، نیروهای رقابتی و قوت و ضعف­‌های شرکت خواهد بود.

رابرت گرنت این کتاب را به پنج بخش اصلی و 18 فصل مجزا تقسیم کرده است. این پنج بخش عبارت است از؛

مقدمه

در این بخش از کتاب با مفاهیم استراتژی بیان می‌­شود. اهداف، نقش استراتژی در موفقیت، چارچوب تحلیل استراتژی، مدیریت استراتژیک، نقش تحلیل در تدوین استراتژی از موضوعات این بخش است. گرنت در این بخش عوامل و عناصر موفقیت استراتژی‌­ها را مشخص می­‌کند. وی موفقیت را به منابع ممتاز و خاص نسبت نم‌دهد بلکه چهار عامل را اثرگذار می‌­داند که در نمودار زیر تبیین کرده است:

استراتژی در عصر حاضر تحلیل استراتژی

 

ابزارهای تحلیل استراتژی

در بخش دوم کتاب، رابرت گرنت ابزارهای تحلیل استراتژی را مورد بررسی و واکاوی قرار داده است و موضوعاتی همچون ارزش‌ها و مسئولیت اجتماعی، تحلیل محیطی، تعیین عوامل کلیدی موفقیت در صنعت، سهم تئوری بازی، تحلیل رقبا، گروه‌­های استراتژیک، نقش منابع و قابلیت‌­ها در تدوین استراتژی، قابلیت‌­های سازمانی، توسعه منابع، رویکردهای توسعه قابلیت‌­های سازمان، مدیریت دانش، ساختار سازمانی و سازمان‌دهی و مبانی اجرای استراتژی را مطرح می­‌سازد.

strategic thinking7 تحلیل استراتژی

تحلیل مزیت رقابتی

بخش سوم کتاب تحلیل استراتژی در عصر حاضر به تبیین و تحلیل مزیت رقابتی پرداخته‌ شده است. رابرت گرنت در فصول این بخش، مباحثی همچون ظهور و منشاء مزیت رقابتی، انواع مزیت رقابتی، پایدار ساختن مزیت رقابتی، مزیت رقابتی در بازارهای متفاوت، کاربرد زنجیره ارزش در تحلیل هزینه‌­ها، مزیت استراتژی هزینه و تمایز را تشریح کرده است.

تحلیل استراتژی

 استراتژی­‌های کسب‌­وکار در بسترهای صنعتی مختلف

بخش چهارم به استراتژی­‌های کسب‌­وکار در بسترهای صنعتی مختلف پرداخته‌شده است. رابرت ام.گرنت در فصولی که در این بخش قرار داده موضوعاتی همچون سیر تکامل صنعت و تغییر استراتژیک، رقابت و عوامل موفقیت در طول چرخه حیات، تغییر و انطباق سازمانی، صنایع فناوری­‌محور و مدیریت نوآوری، پیاده‌سازی استراتژی‌­های فناوری، مزیت رقابتی در صنایع بالغ و تدوین استراتژی برای صنایع رو به افول را بیان کرده است.

تحلیل استراتژی

استراتژی شرکت

بخش پنجم، یکی از مهم­ترین بخش‌های کتاب به شمار می‌­رود، چراکه یکی از کلیدی‌­ترین مسائل و موضوعات شرکت‌ها را مطرح ساخته است.

نوشته‌­ها و توضیحات این بخش مهم شامل موضوعات متفاوتی می‌­شود، همچون ادغام عمودی و گسترش شرکت‌ها، شرکت‌های چندملیتی و استراتژی جهانی، استراتژی‌­های تنوع، مدیریت شرکت‌های چند کسب­‌وکاری، مدیریت پیوندی میان کسب‌­وکارها، روندهای کنونی در مدیریت استراتژیک، جهت‌­گیری­‌های نوین در تفکر استراتژیک، بازطراحی سازمان، مدل‌­های نوین رهبری.

تحلیل استراتژی

ویژگی‌های کتاب تحلیل استراتژی در عصر حاضر

نگارش این کتاب به‌گونه‌ای است که همواره به مدیران یادآوری می‌­کند که آن‌ها پیوسته با موقعیت‌­های دشوار، مشکلات یا تصمیم­‌های چالشی مواجه هستند و به آن‌ها کمک می­‌کند با در نظر گرفتن محدودیت‌­ها چگونه استراتژیک بیندیشند و بهترین تصمیم را بگیرند. درک مفهوم استراتژی و توانایی تحلیل آن مزایای فراوانی برای شرکت‌ها خواهد داشت.

به‌ جرات می­‌توان گفت کتاب حاضر یکی از بهترین منابع یادگیری مفاهیم و اصول اساسی استراتژی است تا آنجایی که هم‌اکنون در پیشروترین دانشکده­‌های مدیریت سراسر جهان تدریس می‌­شود. این کتاب برای مطالعه به دانشجویان رشته مدیریت، پژوهشگران، مدیران و مشاوران سازمان‌ها توصیه می‌شود.

تلخیص: محمدحسن متوسلی

 

برای مطالعه بیشتر

در بخش خواندنی‌های وبسایت راچونه، مقاله‌ها، جستارها و کتاب‌های مختلفی را در حوزه مدیریت برای شما گردآوری‌ کرده‌ایم.

خواندنی‌ها

اگر به مبحث استراتژی و تفکر استراتژیک علاقه‌مندید از شما دعوت می‌کنیم ویدیوهای ما را در آپارات مشاهده بفرمایید.

اپیزودی که در ادامه آمده بخشی از دوره‌ آموزش آنلاین تفکر استراتژیک از برنامه جامع یادگیری تفکر (تینکا) است که توسط گروه پژوهشی راچونه برگزار می‌شود. این دوره شامل بیش از 120 دقیقه آموزش است که می‌توانید آن را از وبسایت راچونه خریداری کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

این پست را منتشر کنید

پست‌های دیگر

بازی بُرد

بازی بُرد

کتاب بازی بُرد یک راهنمای جامع برای توسعه استراتژی‌های موفقیت آمیز در تجارت و صنعت است.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://rachoone.ir/?p=13437