کتاب – مشتری ها چگونه فکر می کنند.

عنوان کتاب ( فارسی): مشتری ها چگونه فکر می کنند.

عنوان کتاب (انگلیسی):  How customers think

نام نویسنده: جرالد زالتمن

نام مترجم: امیر توفیقی

ناشر : موسسه خدماتی فرهنگی رسا

سال و دوره چاپ : چاپ دوم، 1393

تلخیص : منصور شیرزاد

 برچسب­ها (Keywords): تفکر ناخودآگاه-استعاره-بازاریابی

مروری بر کتاب :

جرالد زالتمن در این کتاب ابتدا به عقاید نادرستی که بازاریاب­ها در مورد تفکر مشتری­ها دارند می­پردازد. سپس با اشاره به اینکه بیش از 95 درصد از تفکرات مصرف­کنندگان در ضمیر ناخودآگاهشان رخ می­دهد و بسیاری از تفکرات آن­ها در قالب استعاره­ها ظاهر می­شوند، تربیت­پذیر بودن حافظه مصرف­کنندگان را مورد تایید قرار می­دهد. در واقع آن حوزه­هایی از مغز انسان که به تصمیم­گیری مربوط می­شوند کاملاً قبل از آن که ما به طور آگاهانه متوجه شویم که انتخابی انجام داده­ایم، فعال می­شوند، این مطلب به این معنی است که تصمیم­ها پیش از آن که اتخاذ شوند، رخ می­دهند و قضاوت­های ناخودآگاه نه تنها قبل از قضاوت­های خودآگاه صورت می­گیرند، بلکه آن­ها را هدایت نیز می­کنند.

از آنجا که استعاره­ها می­توانند فرآیندهای شناختی را بسیار بهتر از زبان لفظی و کلامی مشخص کنند، می­توانند افکار مهمی را آشکار نمایند که زبان لفظی یا نمی­تواند به طور کامل آن­ها را نشان دهد یا کاملاً از آن­ها غفلت می­ورزد. به علاوه استعاره­ها به صورت شبکه­ای از برداشت­های انتزاعی هستند که بخشی از تصورات و تصویرپردازی­های ذهنی را تشکیل می­دهند. اگر این شبکه­ها میان گروهی از افراد مشترک باشند، نقشه­های اجتماعی را شکل می­دهند که بر اساس آن­ها مدیران می­توانند بازارها را تقسیم­بندی کنند یا نحوه­ی تعامل با مشتری­هایشان را مهندسی مجدد نموده و از این طریق مصرف­کننده­ها را ترغیب کنند تا پیشنهادهای آن­ها را به شکل­های تازه­ای ببینند. بازاریاب­ها می­توانند این نقشه­ها را تغییر دهند، ساختارهای جدیدی را در ذهن مصرف کننده­ها به وجود آورند و ارتباط تازه­ای بین ایده­های موجود برقرار کنند.

در ادامه به اهرم­هایی برای تفکر خلاق اشاره می­کند که مدیران می­توانند از طریق آن­ها از قالب تفکرات سنتی خارج شوند و بزرگتر بیاندیشند. از آنجا که شیوه­های جدید تفکر با یافتن روش­های جدید طرح پرسش آغاز می­شوند، دستورالعمل­هایی برای طرح سوالات اساسی ارائه شده است.

این کتاب در سه بخش و سیزده فصل تنظیم شده است، در بخش اول کتاب نگاهی صادقانه به وضعیت فعلی حاکم بر بازاریابی می­اندازد و مخاطبین این کتاب را برای سفری اکتشافی آماده می­کند. در بخش دوم کتاب با معرفی ذهن و ضمیر بازار به بررسی جزئیات پارادایم جدید می­پردازد و مثال­هایی از کمپانی­هایی ارائه می­دهد که اصول پارادایم جدید را به کار گرفته­اند و نتایج برجسته­ای به دست آورده­اند و در بخش سوم به مدیران و بازاریابان کمک می­کند که تفکرات ناخودآگاه خودشان را درباره مصرف­کننده­ها بشناسند و تفکری عمیق و متفاوت داشته باشند.

این پست را منتشر کنید

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram

پست‌های دیگر