سبد خرید 0

وبلاگ

آموزش مبتنی بر بازی

راهکارهایی برای به‌کارگیری مایندست بازی در محیط کار/ چطور خلاق باشیم؟

وقتی کلمه «بازی»، «خلاقیت» یا «مایندست» را می‌شنوید، چه کلمات و مفاهیمی به ذهنتان خطور می‌کند؟ این یک بازی است که می‌خواهیم با هم شروع کنیم.

به این فکر کنید که کدام یک از این مفاهیم، ویژگی‌هایی هستند که در شغل و حرفه شما نیز وجود دارد؟

بازی برای افراد مختلف، با معانی و تعابیر متفاوتی همراه است. معمولا به نظر می‌رسد که بازی و سرگرمی جایی در زندگی حرفه‌ای و کاری ما ندارد.

ورود بازی به محیط کار؛ واقعیت یا خیال؟

متقاعد کردن مدیران به استفاده از سرگرمی در محیط کار، در بسیاری از سازمان‌ها و فرهنگ‌ها کار آسانی نیست، اما تحقیقات برندن بویل (Brendan Boyle) و میشل لی (Michelle Lee) از تیم IDEOU  نشان می‌دهد که فواید این کار به قدری زیاد است که نمی‌توان به راحتی از کنار آن‌ها گذشت. مفاهیمی مثل کنجکاوی، خلاقیت و کشف کردن طی بازی کردن بیشتر تقویت می‌شوند و به پویایی و سرزندگی ذهن کمک می‌کنند.

میشل لی، مدیرعامل تیم طراحی ایدئو برای بازی و برندن، شریک ایدئو و بنیانگذار IDEOU Play Lab، سال‌ها به سازمان‌ها کمک کرده‌اند تا ذهنیت (مایندست) مبتنی بر بازی و هیجان را برای حل چالش‌های پیچیده بپذیرند. آنها در ابعاد مختلفی بر روی این موضوع کار کرده‌اند، از طراحی اسباب‌بازی‌ و بازی‌ گرفته تا کمک به افراد برای ترک سیگار و برنامه‌ریزی‌های مالی قابل دسترس‌تر.

اگر به مفهوم مایندست علاقه‌مند هستید اینجا را کلیک کنید

در این مقاله، روش‌های ساده‌ای به اشتراک گذاشته‌ شده که با به کار بستن آن‌ها می‌توانید ذهنیت  (مایندست) مبتنی بر بازی و هیجان را در حرفه خود به کار ببندید و با مثال‌هایی آشنا می‌شوید که به کمک آن‌ها می‌توانید از بازی برای داشتن رویکرد نوآورانه بهره بگیرید و چالش‌های جدی را حل کنید.

 راهکارهایی برای ایجاد تحول در محیط کار

  1. نقش بازی کردن را تمرین کنید

 از تخیل خود بهره بگیرید. لازم نیست همیشه خودِ واقعی‌تان باشید. گاهی در نقش «خلاق‌ترین فرد روی زمین» یا «یک رفیق دلسوز» فرو بروید. فراتر از شخصیتی باشید که همه شما را با آن می‌شناسند.

 

  1. خلق کردن با دستان خود را تجربه کنید

ساختن همیشه فوق‌العاده است؛ مانند کودکان رها باشید و ساختن را بارها و بارها تجربه کنید. فرقی ندارد در حال ساخت یک شی فیزیکی هستید یا در دنیای دیجیتال سیر می‌کنید.

 

  1. یک دایره جادویی خلق کنید

گاهی لازم است واقعیت‌ها را کنار بگذارید و به خیالات خود اجازه پرواز بدهید. ایده‌های عجیب و غریب را به کارهای عملی تبدیل کنید؛ این کار راحت‌تر از انجام کار خلاقانه بر اساس ایده‌های تکراری است. طوفان فکری در این فرایند بسیار کمک‌کننده است.

 

  1. محیط کار خود به بستری برای بازی تبدیل کنید

برای بهره‌بردن از بازی در محیط کار، به فضایی امن برای تجربه نیاز دارید. چنین فضایی به ندرت در سازمان‌ها دیده می‌شود. شما پیش‌قدم شوید. فضایی را ایجاد کنید که بدون نگرانی‌های معمول بتوانید خلاقانه رفتار کنید. این فضا، اعضای گروه شما را به همکاری و تعامل بیشتر تشویق می‌کند.

 

  1. دوری و دوستی گاهی بهترین گزینه است

افراد خلاق به خودشان اجازه می‌دهند ساعاتی دور از سایرین باشند. اگر جمعی تصمیم بگیرید معمولا در شرایط مختلف به جواب‌های یکسان می‌رسید. قبل از مشورت گروهی، زمانی را در تنهایی به رویاپردازی اختصاص دهید.

 

  1. ایده‌هایی خلاقانه برای شروع جلسات داشته باشید

اگر امیدوارید که همکاران و اعضای سازمان شما، طرز فکر مبتنی بر رشد و خلاقانه داشته باشند باید اید‌ه‌هایی جذاب برای شروع جلسات داشته باشید. شما به فعالیتی خارج از برنامه معمول نیاز دارید که به افراد اجازه بدهد از دنیای منطق، فاصله بگیرند و به مسائل طور دیگری نگاه کنند.

 

  1. مایندست‌های مختلف را شناسایی کنید

همه افراد مثل هم فکر نمی‌کنند؛ برای بعضی‌ها سرزندگی در پر سرو صدا بودن و هیجان است، برای بعضی در سکوت و کار فردی. به تفاوت‌ها احترام بگذارید و شرایط را برای بروز خلاقیت همه گروه‌ها آماده کنید.

 

 منبع: IDEOU

مترجم: المیرا صابرنعیمی

2 Comments

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

این پست را منتشر کنید

پست‌های دیگر

کتاب مدیریت استراتژیک

مدیریت استراتژیک

کتاب مدیریت استراتژیک اثر فرد آر. دیوید یکی از کتاب‌های پرفروش و محبوب در حوزه مدیریت استراتژیک است.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://rachoone.ir/?p=11981