سبد خرید 0

وبلاگ

ذهن فریبکار شما

ذهن فریبکار شما

عنوان کتاب (فارسی): ذهن فریبکار شما

عنوان کتاب (انگلیسی): Your Deceptive Mind

نام نویسنده: استیون نوولا

نام مترجم: اکبر سلطانی – مریم آقازاده

ناشر: اختران

 

معرفی کتاب ذهن فریبکار شما

کتاب «ذهن فریبکار شما» راهنمایی علمی است برای اینکه مهارت‌های تفکر انتقادی را بهتر بیاموزید؛ پس اگر می‌خواهید با تفکر انتقادی بیشتر آشنا شوید و خود را به سلاح این تفکر مجهز کنید مطالعه «ذهن فریبکار شما» می‌تواند گزینه خوبی باشد.

پروفسور استیون نوولا، نویسنده کتاب «ذهن فریبکار شما»، با این پیش‌فرض به سراغ ذهن شما می‌آید که انسان چیزی نیست جز تفکر خودش؛ کیفیت زندگی افراد هم تابع کیفیت تفکر آن‌هاست. پس بدانید که اگر تفکر ناآگاهانه داشته باشید نمی‌توانید نقطه ضعف این فرایند را دریابید.

نوولا در این کتاب به سراغ تفکر انتقادی رفته زیرا این نوع تفکر به شما اندیشیدن درباره خودِ تفکر را می‌آموزد که به آن «فراشناخت» نیز گفته می‌شود.

ویژگی جذاب این کتاب نگاه متفاوتی است که نویسنده به مخاطب می‌دهد. شما این بار قرار است با ترفندهای مغز آشنا شوید؛ همان ترفندهایی که باعث می‌شود به نتیجه‌هایی به ظاهر قطعی دست یابیم، اما برخلاف آنچه گمان می‌کنیم آن نتیجه با واقعیت فاصله زیادی دارد.

اندیشیدن درباره تفکر چه ضرورتی دارد؟

ذهن فریبکار شما

پروفسور استیون نوولا در اولین بخش کتاب که «ضرورت اندیشیدن درباره تفکر» نام دارد به شما کمک می‌کند شیوه ادراک جهان پیرامون خود را بررسی کنید. یعنی دست از ثبت مستقیم جهان خارج که برساخته و تفسیری از جهان است بردارید. حال وقت آن است که به بررسی آن چیزی بپردازید که به چشم می‌بینید، با گوش می‌شنوید و شخصاً تجربه می‌کنید.

شما در این کتاب یاد می‌گیرید از این منظر به تفکر نگاه کنید: تفکرات و تجربیات شما به خاطراتتان تبدیل می‌شوند و حتی مطمئن‌ترین و شفاف‌ترین خاطرات هم شک‌برانگیز هستند.

تعریف تفکر نقادانه و ارکان آن، مغالطه‌های منطقی، سوگیری‌های شناختی و نحوه تأثیرگذاری نامحسوس آن‌ها بر تفکر، میان‌برهایی که در هنگام تفکر از آن‌ها بهره می‌گیریم و چگونگی تحریف واقعیت توسط مغز موضوعات دیگری هستند که در این بخش مورد بررسی قرار می‌گیرند.

ضمن اینکه نویسنده مهارت‌ها و ابزارهایی را به شما معرفی می‌کند که دیگر فریب ذهنتان را نخورید!

 

مروری بر تاریخ علم و بزرگترین اشتباهات علمی جهان!

istockphoto 1307446437 612x612 1 ذهن فریبکار شما

فصل دوم کتاب به تاریخ علم اختصاص دارد. شما با مطالعه این کتاب می‌آموزید بین علم خوب، علم بد و شبه علم تمایز قائل شوید.

اگر تا اینجای کتاب با نویسنده همراه شده باشید با چند اشتباه بزرگ علمی آشنا می‌شوید و امیدواریم که درس‌هایی هم از این اشتباهات بگیرید.

 

راهنمایی علمی برای جلوگیری از فریب خوردن و کلاه‌برداری

ذهن فریبکار شما

بخش پایانی کتاب «ذهن فریبکار شما» به شما یاد می‌دهد چگونه تفکر انتقادی یا تفکر نقاد، دانش علمی و دانش سازوکارهای خودفریبی را در زندگی روزمره خود به کار ببندید. شاید برای شما هم جالب باشید که کتابی را در دست بگیرید که در آن راهنمایی برای جلوگیری از فریب خوردن و کلاه‌برداری ارائه شده باشد.

احتمالا تا اینجای کار اهمیت تفکر انتقادی را درک کرده‌اید؛ ما باید آگاهانه در روند تفکر خود دخالت کنیم در غیر اینصورت تحت تأثیر بازی‌های ادراک و حافظه قرار می‌گیریم و بر اثر هیجانات شخصی نمی‌توانیم درست فکر کنیم.

 

برشی از متن کتاب

معرفی کتاب

«مغز ما نقاط ضعف و قوت جالب دیگری هم دارد که ممکن است بر تفکر ما تأثیر بگذارد. ما معمولا در تشخیص الگوها بسیار خوب عمل می‌کنیم، چنان‌که اغلب الگوهایی می‌بینیم که وجود خارجی ندارند. با این همه، بیشتر ما در حوزه آمار و احتمالات ضعیف هستیم و این ناآشنایی با مفاهیم و روش‌های ریاضی اغلب ما را در معرض خطا و فریب خوردن در تفکر قرار می‌دهد.

شاید بزرگترین نقطه ضعف ما، آسیب‌پذیری در مقابل هذیان باشد؛ یعنی احتمال حفظ باوری نادرست به‌رغم تمام شواهد و مدارک…»

 

دیدگاهتان را بنویسید

این پست را منتشر کنید

پست‌های دیگر

بازی بُرد

بازی بُرد

کتاب بازی بُرد یک راهنمای جامع برای توسعه استراتژی‌های موفقیت آمیز در تجارت و صنعت است.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://rachoone.ir/?p=15301