سبد خرید 0

وبلاگ

ذهن استراتژیست

ذهن استراتژیست

عنوان کتاب (فارسی): ذهن استراتژیست

نام نویسندگان: مجتبی لشکربلوکی و سیدحسین جلالی

ناشر: آریانا قلم

سال و دوره چاپ: چاپ هفتم، 1401

 

معرفی کتاب ذهن استراتژیست

کتاب‌های زیادی در حوزه استراتژی نوشته‌ شده‌اند که احتمالا با بسیاری از آن‌ها آشنا هستید اما آیا کتابی می‌شناسید که علاوه بر ارائه تعاریف مختلف مرتبط با تفکر استراتژیک، با مثال‌هایی کاربردی موضوع را قابل درک کند؟

آیا کتاب ذهن استراتژیست را بخوانیم؟

کتاب ذهن استراتژیست اثری است که نویسندگانش تلاش کرده‌اند شما را با تکنیک‌های کاربردی تفکر استراتژیک در سطح ملی، سازمانی و فردی آشنا کنند.

کتاب ذهن استراتژیست از 11 فصل تشکیل شده است: تفکر استراتژیک به زبان ساده، در جست‌وجوی منفعت، انضباط منعطف، دستیابی به برگ برنده، پرسش و پاسخ‌های عجیب و غریب، طراحی بازی با چندین برنده، خاطره‌هایی از آینده، گسترش سبد انتخاب‌های آینده، در جست‌وحوی حلقه‌های مولد، سعی و خطای هوشمندانه، بازآفرینی مرزها و نقش‌ها.

مجتبی لشکربلوکی و سیدحسین جلالی، نویسندگان کتاب ذهن استراتژیست، معتقدند همه انسا‌ن‌ها به تفکر استراتژیک نیاز دارند و به همین دلیل است که در کتاب حاضر، کوشیده‌اند این مفهوم را برای مخاطبان خود ساده‌سازی و کاربردی کنند.

با ما همراه باشید تا ببینیم چه ویژگی‌هایی کتاب ذهن استراتژیست را متمایز کرده و آیا این اثر می‌تواند نیازهای شما را در حوزه یادگیری تفکر استراتژیک برآورده کند؟

عادت دادن ذهن استراتژیست به استراتژیک اندیشیدن

ذهن استراتژیست

هدف اصلی نویسندگان کتاب ذهن استراتژیست این است که شما بتوانید با استفاده از پرسش‌های استراتژیک، ذهن خود را به استراتژیک اندیشیدن عادت دهید.

کتاب با مثال‌های متعددی از زندگی شخصی و فعالیت در سطح سازمانی و حتی کشورداری همراه شده که نشان می‌دهد تفکر استراتژیک به همه افراد جامعه، در هر سطحی که مشغول به فعالیت هستند، تعلق دارد.

نکته مهم برای نهادینه‌کردن مهارت تفکر استراتژیک در وجود انسان‌ها چیزی نیست جز تکرار و تمرین تکنیک‌ها و پرسش‌های مرتبط با آن.

برای آشنایی بیشتر مخاطبان با کاربرد تفکر استراتژیک، هر یک از فصل‌های کتاب ذهن استراتژیست، با مثال‌هایی از برندهای نام‌آشنای جهان همراه شده است؛ برندهایی که نمی‌توان تصور کرد بدون بهره‌گیری از تفکر استراتژیک به جایگاه فعلی خود رسیده باشند: امریکن اکسپرس، جنرال الکتریک، تویوتا، پمپرز، نوو نوردیسک، شِل، گوگل، اپل، تسلا و آمازون.

کتاب ذهن استراتژیست با ارائه تعاریف مختلف از تفکر، استراتژی و تفکر استراتژیک آغاز می‌شود و نویسندگان سپس ویژگی‌های مختلفی برای مهارت تفکر استراتژیک بر می‌شمارند.

تعریف تفکر استراتژیک از نگاه ذهن استراتژیست

ذهن استراتژیست

در کتاب‌ها و مقاله‌های مختلف، تعاریف متنوعی از تفکر استراتژیک بیان شده اما تعریف مجتبی لشکربلوکی و سیدحسین جلالی از این مفهوم چیست؟

«تفکر استراتژیک نوعی مهارت ذهنی است که به شخص اجازه می‌دهد از بین هزاران متغیر، هوشمندانه متغیرهای استراتژیک را شناسایی کند و از بین ده‌ها گزینه، گزینه‌هایی را انتخاب کند که تاثیر اساسی در نتایج کلیدی عملکرد دارند. تفکر استراتژیک بیش از آنکه ذاتی باشد آموختنی است و افراد فاقد این نبوغ می‌توانند با به‌کارگیری مجموعه‌ای از روش‌ها و رویکردها، مهارت تفکر استراتژیکشان را پرورش دهند. تفکر استراتژیک اصولی دارد که در ابتدا باید آن‌ها را آموخت و فهمید و سپس، هر یک از این اصول را در عرصه عمل و در زندگی حرفه‌ای و شخصی به کار بست.»

آنطور که در این کتاب بیان شده، مهارت تفکر استراتژیک دارای نگرش خلاق، نگرش سیستمی، نگرش انتقادی و رویکردی ترکیبی است؛ دائم در جست‌وجوی منافع استراتژیک است، تجربه‌گرا و نتیجه‌گراست و خاصیتی غیرمتوازن دارد.

کتاب ذهن استراتژیست برای چه کسانی مناسب است؟

به طور خلاصه، شما با خواندن کتاب ذهن استراتژیست می‌آموزید که چگونه استراتژیک بیاندیشید و به همین دلیل می‌توان گفت این کتاب برای همه مفید است، حتی اگر فکر می‌کنید در زندگی شخصی یا کاری خود با استراتژی سروکار ندارید. مهم این است که به تفکر استراتژیک مجهز باشید.

ر این کتاب 10 اصل تفکر استراتژیک و بیش از 20 فکرافزار هوش استراتژی را مطالعه خواهید کرد.

دکتر مجتبی لشکربلوکی، 5 کتاب در حوزه تفکر استراتژیک تالیف کرده که از سوی انتشارات آریاناقلم منتشر شده‌اند. اگر به موضوع استراتژی علاقه دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم کتاب‌ها را با ترتیب زیر مطالعه کنید:

ذهن استراتژیست

هنر رقصیدن با استراتژی

جاری‌سازی استراتژی

کنترل و پایش استراتژی

جعبه ابزار استراتژی

برشی از کتاب ذهن استراتژیست

«نتایج کلیدی عملکرد در سطح دولت‌ها و ملت‌ها بر مبنای شهروندان تعیین می‌شوند. چهار مؤلفه شامل رفاه اقتصادی، عدالت اجتماعی، کرامت انسانی و امنیت عمومی تعیین‌کننده نتایج کلیدی عملکرد در این سطح‌اند و شاخص‌هایی مانند ضریب جینی، شاخص توسعه انسانی، شاخص برابری جنسیتی و شاخص ادراک فساد از شاخص‌های سنجش نتایج کلیدی عملکرد در سطح ملی به شمار می‌آیند.

اگر عالی‌ترین مقام اجرایی کشور در انتهای دوران مسئولیتش از اجرای هزاران پروژه صحبت کند، اما قادر به اثبات نتایج این پروژه‌ها روی رفاه اقتصادی، عدالت اجتماعی، کرامت انسانی و امنیت عمومی نباشد، نمی‌توان او را موفق دانست و در تاریخ از او به‌عنوان کسی که به موفقیت استراتژیک دست یافته است یاد نخواهد شد.

تفاوت نظام‌های سیاسی توسعه‌گرا با نظام‌های سیاسی دیکتاتورمآب و اقتدارگرا در همین نکته است که هر دو نظام سیاسی تلاش می‌کنند، اما حاصل یکی در پیشرفت‌های محسوس و مشخص در رفاه اقتصادی، عدالت اجتماعی، کرامت انسانی و امنیت عمومی پدیدار می‌شود و حاصل نظام دیگر موجب بهره‌مندی و ویژه‌خواری عده‌ای خاص، سکوت اجتماعی (در برابر آزادی و نشاط سیاسی) و نابرابری‌های قومیتی، جنسیتی، درون‌نسلی و بین‌نسلی می‌شود.

همه سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی مانند خانواده، سازمان‌های مافیایی، صندوق‌های قرض‌الحسنه خانوادگی، هلدینگ‌های چندملیتی، تیمی متشکل از چند جوان که روی ایده‌ای استارت‌آپی کار می‌کنند، سازمان ملل متحد، ناتو، یونیسف یا هر سیستم دیگری مؤلفه‌های مختص به خودشان را برای نتایج کلیدی عملکرد دارند.

حال با در نظر گرفتن مفهوم صفت استراتژیک و ارتباط آن با نتایج کلیدی عملکرد، می‌توانیم تفکر استراتژیک را تعریف کنیم. البته می‌توانستیم از همان ابتدا تعداد زیادی از تعاریف تفکر استراتژیک را پشت‌سرهم ردیف کنیم و سردرگمی را بیشتر کنیم، اما ترجیح می‌دهیم تعریفی ساده و کاربردی برای این اصطلاح ارائه کنیم.»

 

  • کتاب ذهن استراتژیست، نوشته مجتبی لشکر بلوکی و سیدحسین جلالی اثری است که در 288 صفحه توسط انتشارات آریاناقلم منتشر شده است.

دانلود PDF صفحاتی از کتاب ذهن استراتژیست 

 

در این مطلب، یک کتاب تالیفی درباره تفکر استراتژیک را به شما معرفی کردیم که به زبان فارسی منتشر شده است. اگر به مطالعه کتاب‌هایی به زبان انگلیسی در حوزه تفکر استراتژیک علاقه‌مندید پیشنهاد می‌کنیم مطلب زیر را بخوانید:

5 کتاب برای تقویت تفکر استراتژیک

 

دیدگاهتان را بنویسید

این پست را منتشر کنید

پست‌های دیگر

نوپای ناب

نوپای ناب

کتاب نوپای ناب به بررسی فرهنگ سازمانی و توانمندسازی انسان‌ها در سازمان‌ها با رویکردی نوین می‌پردازد.
بازی بُرد

بازی بُرد

کتاب بازی بُرد یک راهنمای جامع برای توسعه استراتژی‌های موفقیت آمیز در تجارت و صنعت است.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://rachoone.ir/?p=16050