سبد خرید 0

وبلاگ

تقویت تفکر استراتژیک

5 کتاب برای تقویت تفکر استراتژیک

منظور از تفکر استراتژیک چیست و چه منابعی برای تقویتش مفید هستند؟ اگر می‌خواهید مهارت تفکر و تصمیم‌گیری را در خود تقویت کنید یا تصمیم دارید در مسئولیتی که بر عهده دارید رهبر مؤثرتری باشید و می‌خواهید بدانید که برای بهبود وضعیت سازمانتان باید چگونه رفتار کنید از شما دعوت می‌کنیم به سراغ منابع معتبر آموزشی این حوزه بروید.
در این مطلب، 5 کتاب برتر برای تقویت تفکر استراتژیک را به پیشنهاد دکتر نیما مختارزاده، دانشیار دانشکده مدیریت دانشگاه تهران، به شما معرفی می‌کنیم؛ با این تفاوت که این‌بار منبع اصلی کتاب‌ها مورد بررسی قرار گرفته‌اند تا اگر به دنبال کتاب‌های زبان اصلی حوزه تفکر هستید بتوانید از آن‌ها بهره ببرید.
اگر علاقه‌مند به آموختن در این حوزه هستید و ترجیح می‌دهید منابع علمی متنوع را به زبان اصلی بخوانید این کتاب‌ها گزینه‌های مناسبی برای شما هستند.
 تفکر استراتژیک فرایندی است که از تمرکز بر هدف و مقصد شروع شده و با رویکردی کل‌نگر به تصویر آینده و سناریوپردازی می‌پردازد تا در مقابل اتفاقات آتی، آمادگی ایجاد کند. با ما همراه باشید تا مروری بر این کتاب‌ها داشته باشیم.

5 کتابی که به شما در تقویت تفکر استراتژیک کمک می‌کند

1. پیشرو با تفکر استراتژیک

عنوان انگلیسی کتاب: Leading with Strategic Thinking: Four Ways Effective Leaders Gain Insight, Drive Change, and Get Results
کتاب «پیشرو با تفکر استراتژیک» راهکارهایی را ارائه می‌دهد که با بهره‌گیری از این نوع تفکر، رهبر موثرتری باشید. نویسندگان در این کتاب، مهارت‌های متمایز رهبران استراتژیک موفق را از میان مصاحبه‌ها و بررسی بیش از 300 رهبر جهان استخراج کرده‌اند.
کتاب پیشرو با تفکر استراتژیک

2. راهنمای تفکر استراتژیک HBR

عنوان انگلیسی کتاب: HBR Guide to Thinking Strategically

نویسنده:  Harvard Business Review

کتاب «راهنمای تفکر استراتژیک HBR» کتابی کاربردی و شامل نکات و توصیه‌های علمی است که به شما کمک می‌کند تصویری کلی از وضعیت سازمان خود ببینید، استراتژی آن را بهتر درک کنید و تیم خود را با اهداف کلیدی‌تان هماهنگ کنید.
کتاب راهنمای تفکر استراتژیک

3. تفکر استراتژیک

عنوان انگلیسی کتاب: Thinking Strategically: The Competitive Edge in Business, Politics, and Everyday Life
نویسنده: Avinash Dixit, Barry Nalebuff
کتاب «تفکر استراتژیک» استراتژی را به مثابه یک شیوه خاص اندیشیدن معرفی می‌کند، نه یک برنامه. نویسندگان درباره این موضوع بحث می‌کنند که این نوع تفکر چگونه برای سازمان چشم‌انداز می‌آفریند و به مدیران کمک می‌کند تصمیمات صحیح بگیرند.

این کتاب با عنوان «تفکر استراتژیک؛ راه‌حل‌های حرفه‌ای برای چالش‌های روزانه» به زبان فارسی نیز ترجمه و منتشر شده است. مسعود سلطانی مترجم این کتاب است و انتشارات آریاناقلم آن را راهی بازار کتاب ایران کرده است.

کتاب تفکر استراتژیک

4. تفکر استراتژیک در حل مسائل پیچیده

عنوان انگلیسی کتاب: Strategic Thinking in Complex Problem Solving

نویسنده: Arnaud Chevallier

دانشجو باشید یا یک فرد حرفه‌ای، تفاوتی ندارد؛ شما می‌توانید با تقویت خود در حل مسائل پیچیده، به موفقیت‌های بیشتری در زندگی دست یابید. کتاب «تفکر استراتژیک در حل مسائل پیچیده» چارچوب کلی مواجهه با موقعیت‌های دشوار را به شما می‌آموزد و و ابزارهای لازم را معرفی می‌کند.
تفکر استراتژیک در حل مسائل پیچیده

5. تفکر یک استراتژیست

عنوان انگلیسی کتاب: The Mind of a Strategist

نویسنده: Kenichi Ohmae

کتاب «تفکر یک استراتژیست» بازتاب تفکر استراتژیک مدیران و رهبران موفق ژاپنی است. نویسنده در این اثر نشان ‌می‌دهد چگونه رهبران ژاپنی که اکثرا تحصیلات غیر مرتبط به مدیریت داشته‌اند، از چشم‌انداز و بینش برای عملی‌کردن ایده‌های خود استفاده کرده‌اند.
تفکر یک استراتژیست

تقویت تفکر استراتژیک در راچونه

ما در گروه پژوهشی راچونه، آموزش و تقویت تفکر استراتژیک را به چند طریق برای شما میسر می‌کنیم.

کارگاه تفکر استراتژیک تینکآ، کارگاهی یک روزه برای آشنایی با مفاهیم این نوع تفکر و تمرین عملی تکنیک‌های سناریو پردازی برای آینده و تمرین این نوع تفکر است. در این کارگاهِ تعاملی ضمن بررسی مثال‌های مرتبط با صنعت، تکنیک‌های تدریس شده در قالب کار گروهی تمرین می‌شود.

 

دوره آموزش تفکر استراتژیک تینکآ، شما را با مفهوم استراتژی و تفکر استراتژیک آشنا می‌کند، به گونه‌ای که در پایان این دوره شما قادر خواهید بود با مجهز شدن به مهارت‌های این نوع تفکر و ابزارهای آن، شرایط فعلی کسب‌و‌کار خود را تحلیل و برای آینده مطلوب و دلخواه‌تان برنامه‌ریزی کنید.

دوره‌های آموزش تفکر‌های شش‌گانه تینکایی، تفکر خلاق، تفکر تحلیلی، تفکر طراحی، تفکر انتقادی، تفکر سیستمی و تفکر استراتژیک، با هدف آموزش کاربردی مفاهیم تفکر به فراگیران طراحی و تدوین شده است.

در این دوره فراگیران با مفاهیم اولیه تفکر، که توسط اساتید دانشگاه‌های برتر کشور با تجربه عملی در حوزه‌های مرتبط تدریس می‌شود، آشنا می‌شوند. مرحله بعد فراگیری تکنیک‌های هر تفکر است.

این فرایند به گونه‌ای طراحی شده است که فرد پس از گذراندن دوره می‌تواند برای اجرای مفاهیم فراگرفته شده در دنیای واقعی آماده باشد.

 

اگر با مفاهیم تئوریک این نوع تفکر آشنا هستید و می‌خواهید این مهارت را به صورت عملی در خود تقویت کنید شرکت در بردگیم تفکر استراتژیک را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

در این بازی، متفکران استراتژیک شهر آکنیت برای ادامه راه شهریار کنونی آکنیت با هم به رقابت می‌پردازند. چالش‌های مختلف مدیریت این شهر و قوانین بازی، آن‌ها را با بحران‌ها و فرصت‌های تصمیم‌گیری استراتژیک روبرو می‌کند.

اجرای تکنیک‌هایی که به افراد آموزش‌ داده‌ شده به آن‌ها نشان می‌دهد که چگونه می‌توان باعث خلق تصمیم‌هایی بلندمدت و موفقیت‌آمیز شد و نقش سایر بازیگران و ذی‌نفعان در خلق استراتژی‌های برد – برد چیست.

اجرای مداوم تکنیک‌ها به شرکت‌کنندگان کاربرد حقیقی تکنیک‌ها و تأثیر آن در خلق یک تصمیم استراتژیک را آموزش می‌دهد. در این بازی مهارت‌های تفکر استراتژیک، کار گروهی، مذاکره، مدیریت بحران و مدیریت زمان تقویت می‌شود.

 

برای مطالعه بیشتر

در بخش خواندنی‌های وبسایت راچونه، مقاله‌ها، جستارها و کتاب‌های مختلفی را در حوزه مدیریت برای شما گردآوری‌ کرده‌ایم.

خواندنی‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

این پست را منتشر کنید

پست‌های دیگر

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://rachoone.ir/?p=13202