سبد خرید 0
بازی بُرد

بازی بُرد

اگر به دنبال یک راهنمای جامع برای توسعه استراتژی‌های موفقیت آمیز در تجارت و صنعت هستید کتاب بازی بُرد (Playing to Win) نوشته اِی.جی. لافلِی (A.G. Lafley) و راجر مارتین (Roger Martin) انتخاب خوبی برای شماست.

این کتاب به خوانندگان کمک می‌کند تا یاد بگیرند چگونه به طور هوشمندانه و مؤثر استراتژی تجاری خود را تعیین و پیاده‌سازی کنند.

بازی برد نتیجه دانش و تجربه لافِلی، مدیرعامل شرکت مطرح پی اند جی (Procter & Gamble) و راجر مارتین، رئیس سابق دانشکده مدیریت روتمَن (Rotman School of Management) است. (اگر به دنبال تعریف کاملی از استراتژی و مفاهیم آن هستید پیشنهاد می‌کنیم پیش از مطالعه معرفی این کتاب، مطلب «استراتژی چیست؟» را در سایت راچونه بخوانید.)

بازی بُرد

مروری بر مفاهیم اصلی بازی بُرد

پنج مفهوم اساسی در این کتاب به عنوان اصول تدوین استراتژی تجاری مورد توجه قرار گرفته است:

  1. تعیین اهداف: برای تحقق موفقیت، شرکت‌ها باید از تعیین اهداف شروع کنند. باید بدانید که چه می‌خواهید به دست بیاورید و چرا این هدف برای شما مهم است.
  2. بشنوید: برای تعیین استراتژی‌های موفق، شرکت‌ها باید به داستان بازار و مشتریان خود گوش دهند. این توجه کردن به آنها کمک می‌کند تا فرصت‌ها و تهدیدهای موجود را بهتر درک کنند.
  3. انتخاب بازیگر: شرکت‌ها باید به دقت انتخاب کنند که کدام بازیگران در بازار رقابت هستند. این انتخاب باید بر اساس نقطه قوت‌ها و ضعف‌های شرکت و همچنین نیازهای مشتریان انجام شود.
  4. فرضیات برای پیروزی: شرکت‌ها باید فرضیات خود را برای رسیدن به موفقیت در بازار مشخص کنند و از راهکارهای مختلف به ارزیابی بپردازند تا به بهترین استراتژی برای رسیدن به اهداف خود برسند.
  5.  اهمیت رهبری: برای پیاده‌سازی استراتژی‌ها به یک رهبر موفق و متعهد نیاز است که بتواند تیم را به سوی اهداف مشترک هدایت کند.

این پنج مفهوم اساسی در کتاب بازی بُرد به مخاطبان کمک می‌کند تا استراتژی‌های موفقیت آمیزتر و هوشمندانه‌تری را برای کسب‌و‌کار خود تدوین کنند.

 

بازی بُرد؛ مرجعی مهم برای درک استراتژی‌

کتاب بازی بُرد یکی از معروف‌ترین کتاب‌ها در زمینه استراتژی است و مرجعی مناسب برای یادگیری و درک استراتژی محسوب می‌شود.

این کتاب علاوه بر استراتژی شما را در دنیای منابع انسانی، اقتصاد، علوم روانشناسی و مدیریت نیز با خود همراه می‌سازد.

لافلی و مارتین در این کتاب به طور کامل و بسیار جذاب و روان این موضوع را بررسی می‌کنند که چگونه می‌توان با شناخت موقعیت‌ها، تحلیل و اعمال استراتژی‌های مناسب به بهترین نتیجه دست یافت.

مهمترین ویژگی این کتاب قدرت تحلیل و بیان واضح ایده‌های پیچیده است. نویسندگان بازی برد با استفاده از مثال‌های واقعی و تاریخی به خواننده نحوه تفکر استراتژیک و اهمیت تصمیم‌های استراتژیک را نشان می‌دهند.

بازی بُرد

بیشتر بخوانید:

استراتژی چیست؟ هر آنچه باید درباره استراتژی بدانید

مخاطبان اصلی کتاب بازی بُرد

در کتاب بازی بُرد، جنبه‌های مختلفی از استراتژی، که حوزه‌ای نسبتا نوپا است، مورد بررسی قرار گرفته است. آنطور که در پیشگفتار کتاب آمده تا نیمه قرن گذشته، آن چیزی که عموم مردم امروزه آن را استراتژی می‌دانستند، خیلی ساده تحت عنوان مدیریت طبقه‌بندی می‌شد.

در بخشی از متن این کتاب آمده است: «بسیاری از سازمان‌ها در تقلای تعریفی از استراتژی و چگونگی خلق استراتژی اثربخش‌اند؛ هیچ تعریف منحصربه‌فرد، واضح و فراگیری از استراتژی یا اجماع درباره‌ی چگونگی خلق استراتژی وجود ندارد. در حقیقت، استراتژی درباره‌ی انتخاب‌های مشخص برای دستیابی به پیروزی در فضای بازار است.

اگر مدیریت ارشد سازمان را بر عهده دارید و باید درباره استراتژی‌های کسب‌و‌کارتان تصمیم بگیرید؛ در واحد طرح و برنامه‌ سازمان به دنبال الگویی برای انجام فرآیند برنامه‌ریزی استراتژیک می‌گردید؛ یا قصد دارید دانش خودتان را از استراتژی افزایش دهید، مخاطب اصلی این کتاب هستید.»

تفکر حل مسئله

کتاب بازی برد؛ استراتژی چیست و چگونه انتخاب می‌شود (Playing to Win: How Strategy Really Works) اثر ای . جی. لافلی و راجر مارتین با ترجمه سید حسین جلالی در 296 صفحه از سوی انتشارات آریانا قلم منتشر شده است.

دانلود PDF صفحاتی از کتاب بازی برد 

دیدگاهتان را بنویسید

این پست را منتشر کنید

پست‌های دیگر

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://rachoone.ir/?p=17079