سبد خرید 0

وبلاگ

کتاب ذهن بازیگوش

ذهن بازیگوش؛ بداهه در هنر، زندگی، دیزاین

عنوان کتاب (فارسی): ذهن بازیگوش؛ بداهه در هنر، زندگی، دیزاین

عنوان کتاب (انگلیسی):  Free play, Improvisation in Life and Art

نام نویسنده: استفن ناخمانوویچ Stephen Nachmanovitch

نام مترجم: فاطمه ترابی

ناشر : مشکی

سال و دوره چاپ: دوم 1401

 

 معرفی کتاب ذهن بازیگوش

کتاب «ذهن بازیگوش؛ بداهه در هنر، زندگی، دیزاین» با پیشگفتاری تحت عنوان «فلوت نو» آغاز می‌شود که در آن داستانی برگرفته از فرهنگ بومی ژاپن روایت شده است.

استفن ناخمانوویچ در مقدمه کتاب ذهن بازیگوش، توضیحاتی کلی در باب خلاقیت، منابع درونی آفرینش بداهه، بداهه‌پردازی در آهنگسازی و راه‌های فراگرفتن بداهه‌پردازی سخن می‌گوید و این کتاب را مختص افراد در هر زمینه حرفه‌ای می‌داند که می‌خواهند قدرت خلاقه خود را کشف و تقویت کنند.

نویسنده ذهن بازیگوش

او در این کتاب می‌کوشد با بهره‌گیری کامل از قوه خیال بشری، احساس مفاهمه، لذت، مسئولیت و آرامش را ترویج کند.

استفن ناخمانوویچ (Stephen Nachmanovitch)، در کتاب ذهن بازیگوش درصدد است به این سوالات پاسخ دهد: چگونه کار خلاقه از درون ما می‌جوشد؟ منبع الهام ما هنگام کار خلاقه چیست؟

منظور شاعران قدیم از منبع الهام چه بود؟ آن الهه کیست؟ بازی خیال از کجا می‌آید؟ صدا چه‌وقت به موسیقی تبدیل می‌شود؟ طرح و رنگ کِی هنر می‌شود؟ کِی واژه تبدیل به ادبیات می‌شود؟

شور و عشق هنرمند با چه سازوکاری تبدیل به اثر هنری می‌شود؟ چگونه میان ساختارمندی و بداهه‌پردازی، میان قاعده‌مندی و رهایی تعادل برقرار کنیم؟

ذهن بازیگوش در باب منابع درونی آفرینش بداهه و در واقع منشأ هنر به معنای وسیع آن است. هدف این است که با بهره‌گیری کامل از قوۀ خیال بشری، احساس مفاهمه، لذت، مسئولیت و آرامش را ترویج کنیم.

ذهن بازیگوش که نخستین بار با عنوان «Free play, Improvisation in Life and Art» در سال 1990 منتشر شده را می‌توان کتابی برای درک بهتر و تقویت مهارت تفکر خلاق و نوعی بداهه‌نوازی آزادانه برای هنرمندان، کودکان و تمامی افراد در سراسر جهان دانست که در پی داشتن نگاهی متفاوت به جهانند.

آنطور که ناخمانوویچ در این کتاب می‌نویسد داشتن ذهن بازیگوش چیزی فراتر از بداهه‌نوازی است؛ یک ویژگی است که با آن به دنیا می‌آییم و در زمان حیات خود برای بازپس‌گیری‌اش تلاش می‌کنیم.

«ذهن بازیگوش» انعکاسی است از تجربیات یک ویولونیست بداهه‌نواز و دریچه‌ای برای درک اعمال آفرینش که هر انسانی در زندگی روزمره خود درگیر آن است.

نویسنده کتاب معتقد است بداهه‌نوازی، تفکر خلاق و خلاقیت، ویژگی‌هایی مختص چند هنرمند یا دانشمند نیست.

همه انسان‌ها در ذات خود، افرادی خلاق هستند، حتی مکالمات روزانه ما، هر جمله‌ای که گفته می‌شود و شاید هیچگاه مشابه آن به زبان نیاید…

کتاب «ذهن بازیگوش» به شما یادآوری می‌کند که بخش زیادی از بداهه‌نوازی و تقویت خلاقیت در زندگی و هنر، مربوط به صادق بودن با خودتان و دیدگاه‌هایتان است.

از جذابیت‌های کتاب حاضر، این است که هر فصل با نوشته، گفته یا شعری از یک شخصیت مطرح، از هنرمند گرفته تا روانشناس آغاز می‌شود.

 

برشی از متن کتاب

ذهن بازیگوش

«وقتی فرایند خلاقه به بن‌بست می‌خورد، دچار حس توان‌فرسای انسداد می‌شویم، حتی ضد آن ذهنیت درخشان و پویایی که پیشتر، از آن به «از میان برخاستن» تعبیر کردیم.

به جای آنکه آرام و پرتوان بر کارمان متمرکز باشیم، از هر چیزی هر چند کوچک و مسخره که حواس‌مان را به خود پرت کند استقبال می‌کنیم، فوری احساس خستگی می‌کنیم، وقتی برمی‌گردیم و به کارمان نگاه می‌کنیم چندان رضایت‌بخش نیست، نگاه‌مان تیره و ملال‌زده می‌شود و ساخته‌های مغزمان پت‌پت‌کنان خاموش می‌شود…»

 

خرید آنلاین کتاب

کتاب «ذهن بازیگوش؛ بداهه در هنر، زندگی، دیزاین» اثر استفن ناخمانوویچ با ترجمه فاطمه ترابی توسط نشر مشکی در 240 صفحه و با قیمت 130 هزار تومان منتشر شده است.

کتاب «ذهن بازیگوش» را به صورت آنلاین و با تخفیف می‌توانید از لینک معرفی این کتاب در سایت نشر مشکی خریداری کنید.

خرید آنلاین کتاب «ذهن بازیگوش»

 

تفکر طراحی در راچونه

اگر علاقه‌مند به آشنایی با مباحث تفکر طراحی هستید، از شما دعوت می‌کنیم ویدیوهای آموزشی گروه راچونه را تماشا کنید. دوره آفلاین تفکر طراحی، یکی از بخش‌های شش‌گانه دوره جامع یادگیری تفکر تینکا است که بیش از ۱۲۰ دقیقه آموزش توسط اساتید مجرب این رشته و همچنین دو ویدیوی مبانی و تکنیک‌های مرتبط را شامل می‌شود.

مدرس دوره تفکر طراحی

دکتر محمد ابویی اردکان، دارای مدرک دکترای مدیریت سیستم‌ها، از دانشگاه تهران در این دوره به عنوان استاد، مباحث مربوط به تفکر طراحی را برای شما تشریح می‌کند.

دکتر محمد ابویی اردکان تفکر طراحی

آنچه در دوره تفکر طراحی خواهید آموخت

• طراحی چیست؟ و چه نیست!

• تاریخچه طراحی

• چرا سازمان به طراحی نیاز دارد؟

• تعریف تفکر طراحی

• مدل Double Diamond

• چه زمانی به طراحی نیاز داریم؟

• نمایش فیلم، تفکر طراحی چیست؟ از HBR

• چطور خدمات را طراحی کنیم؟

• نمایش فیلم، سخنرانی تد Tim Brown، بزرگ فکر کن!

• پنج فاصله در طراحی

• معرفی اسپرینت طراحی تینکآ

• تکنیک ارائه روی دستمال

• تکنیک مصاحبه عمیق

• تکنیک نقشه همدلی

• تکنیک پرسونا

• تکنیک سفرکاربر

• تکنیک نقشه ذینفعان

 

ثبت‌نام در دوره مجازی تفکر طراحی در راچونه

دیدگاهتان را بنویسید

این پست را منتشر کنید

پست‌های دیگر

نوپای ناب

نوپای ناب

کتاب نوپای ناب به بررسی فرهنگ سازمانی و توانمندسازی انسان‌ها در سازمان‌ها با رویکردی نوین می‌پردازد.
بازی بُرد

بازی بُرد

کتاب بازی بُرد یک راهنمای جامع برای توسعه استراتژی‌های موفقیت آمیز در تجارت و صنعت است.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://rachoone.ir/?p=14506