سبد خرید 0

وبلاگ

اتاق فرار

اتاق فرار سازمانی؛ از کشف اسرار پنهان تا تقویت مهارت‌های تفکر

شاید نام اتاق فرار برای شما هم آشنا باشد یا حضور در یک اتاق فرار پر از چالش و هیجان را تجربه کرده باشید. در این جُستار سعی داریم مروری بر چیستی اتاق فرار داشته باشیم و از ویژگی‌های آن بگوییم.

اتاق فرار چیست؟

اتاق فرار

اتاق فرار یک بازی ماجراجویانه است. در این بازی، بازیکنان در اتاقی حبس می‌شوند و برای اینکه بتوانند در مدت زمان مشخصی از اتاق، فرار کنند باید مجموعه‌­ای از معماها را با یافتن سرنخ، کنار هم قرار دادن یافته‌­ها و بهره‌گیری از مهارت‌های تفکر حل کنند.

این بازی یک تجربه جذاب است که عناصر حل مسئله، کار گروهی و تیم‌سازی، تشخیص صحیح مسائل و… را کنار هم قرار می‌دهد.

اتاق‌های فرار معمولاً چنین داستان‌هایی دارند: بازیکنان در یک اتاق شبیه‌سازی‌شده مثل سلول زندان، آزمایشگاهی مخفی یا خانه‌ای مخروبه با بازیگرانی که نقش ارواح را بازی می‌کنند قرار می‌گیرند و باید کارهای متفاوتی انجام دهند؛ کارهایی مثل یافتن گنجی پنهان، فرار از چنگ یک دانشمند عجیب و غریب یا حل معمای قتل.

شرکت‌کنندگان در اتاق فرار، باید برای یافتن و رمزگشایی سرنخ‌ها، حل پازل‌ها و کشف اسرار پنهان با یکدیگر همکاری کنند تا در زمانی تعیین­‌شده از این منطقه فرار کنند.

اتاق فرار یک تجربه منحصر به فرد و هیجان‌­انگیز برای بازیکنان در هر سنی ارائه می‌دهند زیرا عناصر مختلفی مثل رمز و راز، ماجراجویی و حل جدول را با هم ترکیب می‌کند.

بازیکنان باید تفکر انتقادی داشته باشند، به عنوان اعضای تیم همکاری کنند و از خلاقیت و مهارت‌های حل مسئله برای موفق شدن بهره گیرند. این بازی فرصت یک تجربه منحصر به فرد و هیجان‌انگیز برای همه افراد فراهم می‌کنند؛ چه دوستانی که می‌خواهند شبی را خوش بگذارنند، چه کارکنان یک سازمان که می‌خواهند تیم‌­سازی را تمرین کنند و چه اعضای خانواده که می‌خواهند ارتباط نزدیک­تری با یکدیگر تجربه کنند.

بیشتر بخوانید: روز پرهیجان تینکآیی در اتاق فرار | ثبت رکورد جدید توسط اعضای «ایتان»

اتاق فرار چطور در آموزشی به کمک ما می‌آید؟

اتاق فرار

امروزه اتاق فرار صرفاً یک بازی برای سرگرمی و هیجان نیست و سازمان‌ها نیز برای آموزش مفاهیم مختلف از آن بهره می‌گیرند.

اتاق فرار آموزشی برای تقویت تفکر خلاق یک تمرین حل مسئله و تیم‌­سازی است که در آن شرکت‌کنندگان در یک اتاق یا محیطی شبیه­‌سازی شده قرار می‌گیرند و باید با همکاری یکدیگر مجموعه‌ای از معماها و چالش‌ها را حل کنند تا بتوانند از اتاق «فرار» کنند.

تعیین محدودیت زمانی این نوع اتاق فرار با هدف ارتقای تفکر خلاق و مهارت‌های تفکر انتقادی طراحی شده است، زیرا شرکت‌کنندگان تشویق می‌شوند که فراتر از موقعیت‌های عادی فکر کنند، از خلاقیت و قوه تخیل بهره گیرند و برای یافتن راه حل با یکدیگر همکاری کنند.

در اتاق فرار آموزشی، پازل‌ها و چالش‌ها به گونه‌ای جذاب و قابل تأمل طراحی شده‌اند و اغلب شرکت‌کنندگان را ملزم می‌کند تا از مهارت‌های حل مسئله، مهارت‌های ارتباطی و کار گروهی خود برای یافتن پاسخ‌ها و فرار از اتاق استفاده کنند.

هدف از این بازی تقویت تفکر خلاق در کنار ارائه یک تجربه یادگیری سرگرم­‌کننده و تعاملی است که شرکت‌کنندگان را به چالش می‌کشد تا از مهارت‌های شناختی و کار گروهی بهره گیرند و از تفکر خلاق و نوآورانه در موقعیت‌های مختلف دنیای واقعی بهره گیرند.

بیشتر بخوانید: راهنمای یک بازی حرفه‌ای و تمام عیار در اتاق فرار

تجربه‌ای متفاوت و پر از یادگیری در اتاقی پر از معما

اتاق فرار

حال که با مفاهیم اصلی اتاق فرار و اتاق فرار سازمانی آشنا شدید شما را با اتاق فرار تفکر خلاق تینکآ آشنا می‌کنیم.

اتاق فرار تینکآ داستانی جالب و متفاوت دارد. فرض کنید شما و چند متفکر بزرگ تاریخ در گوشه‌ای از یک ماجرای مهیب و اسرارآمیز در یک شهر بی‌زمان و بی‌مکان به اسم آکنیت، گیر افتاده‌اید و باید در زمان کوتاهی کلید در خروج را پیدا کنید!

تنها افرادی قادر به فرار از این اتاق هستند که بتوانند معماهای پنهان را به کمک تکنیک‌های تفکرهای شش‌گانه تینکآ رمزگشایی کنند. این یک مأموریت سازمانی است، شما با مسائل سازمان خودتان در بازی روبرو می‌شوید! برای مأموریت آماده‌اید؟

در ویدیوی زیر با حال و هوای اتاق فرار تینکآ بیشتر آشنا می‌شوید:

دیدگاهتان را بنویسید

این پست را منتشر کنید

پست‌های دیگر

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://rachoone.ir/?p=15020