سبد خرید 0

وبلاگ

راهنمای یک بازی حرفه‌ای و تمام عیار در اتاق فرار

guid2 Copy 1 اتاق فرار

برای بازی حرفه‌ای و دلچسب در اتاق فرار، لازم است مواردی را پیش از شروع بازی برای کارگروهی و همچنین عملکرد بهتر در اتاق ها در نظر بگیریم و آن‌ها را با همگروهی‌های خود در میان بگذاریم، اما بازیکنان و تیم های حرفه‌ای در اتاق فرار چگونه بازی می‌کنند؟ 

 از این دستورالعمل‌ها می توانید برای شرکت در اتاق فرار استفاده کنید.

Asset 29@8x اتاق فرار

اتاق را به‌دقت بررسی کنید: وارد هر اتاق که می‌شوید به‌درستی بررسی کنید که چه آیتم‌هایی در آن وجود دارد و قفل‌ها چه انواعی دارند و هر آیتم چگونه می‌تواند به یکی از قفل‌ها مرتبط شود.

Asset 28@8x اتاق فرار

آیتم‌های استفاده شده را جدا کنید: هر معمایی را که حل کردید آیتم‌های استفاده شده از آن را کنار بگذارید تا گیج نشوید.

Asset اتاق فرار

همه چیزها را مرتب کنید: آیتم‌هایی را که پیدا می‌کنید مرتب در جایی بگذارید تا موقعی که به آن نیاز پیدا کردید دنبال آن نگردید و فراموش نکنید که چه چیزهایی پیدا کردید.

Asset اتاق فرار

اگر چیزی پیدا کردید بلند اعلام کنید: قفل، یک‌تکه پازل، تابلو، کلید و.. هر چیزی که در محیط بازی می‌بینید و مهم می‌دانید، بلند اعلام کنید تا تمامی اعضا متوجه وجود آن شوند.

Asset اتاق فرار

نظر خود را بدون ترس و بلند اعلام کنید: اگر راه‌حلی برای حل معما به ذهنتان رسید بلند اعلام کنید و خجالت نکشید. حتی اگر راه‌حل شما اشتباه باشد شاید دیگر اعضای تیم از نحوه نگرش شما به جواب درست پی ببرند.

Asset اتاق فرار

به چیزی توجه کنید که بقیه اعضا به آن توجه نمی‌کنند: اگر همه اعضا مشغول بررسی آیتمی برای حل معما هستند، شاید جواب معما در آن نشانه یا زاویه دید خاص نباشد، به نکات دیگر توجه کنید و بقیه اعضا را از وجود آن مطلع کنید.

Asset اتاق فرار

دور و بر خود را خلوت کنید: اگر توانستید یک معما را حل کنید، محتویات آن را روی دوشتان تلنبار نکنید و آن را کنار بگذارید یا حداقل در دو دسته “استفاده شده” و “استفاده نشده” طبقه‌بندی کنید. مگر آنکه در بازی به آن اشاره شده باشد که باید اطلاعات را به بخاطر بسپارید و از آن‌ها مجدداً استفاده کنید. یا آنکه بخش‌های ناتمام دیگری مرتبط به آن نشانه یا قفل وجود داشته باشد که احساس کنید در ادامه به شما کمک می‌کند. در مورد ظرفیت ذهنتان خیال‌پردازی و ایده‌آل نگری نکنید. این یک بازی پیچیده است و داشتن انتخاب‌های محدودتر و طبقه بندی شده به شما در فهم سریع‌تر پاسخ معماها کمک می‌کند. 

Asset اتاق فرار

اشیا را طبقه‌بندی کن: برای آنکه اطلاعات و یا اشیای زیاد شما را از حل معما دور نکنند باید بتوانید آن‌ها را بر اساس شباهت‌ها طبقه‌بندی کنید. اطلاعات مرتبط به زمان یا مکان را در یک دسته، شخصیت‌ها را در دسته دیگر و اشیا مشابه را در یک دسته جداگانه طبقه بندی کنید (نمادها یا رنگ‌های یکسان ممکن است به یکدیگر مرتبط باشند). در این بازی داشتن حافظه خوب لازم است پس یا اطلاعات را بنویسید یا درصورتی‌که حافظه خوبی دارید آن را به‌خاطر بسپارید.

Asset اتاق فرار

بدانید اشیا کجا مخفی می‌شوند: مکان‌هایی که در معرض چشم شما نیست یا اشیایی که در یک موقعیت نامتداول قرار گرفته‌اند بهترین کاندیدها هستند. کتاب‌ها، تابلوها یا محفظه‌های در دار کاندیداهای بعدی خواهند بود. 

Asset اتاق فرار

اتاق را تقسیم کنید و بگردید: با دیگر اعضای تیم، هر اتاق را تقسیم کنید و هر کس بخش خود را به‌درستی بررسی کند. هر آیتمی که پیدا می‌کنید را به افراد دیگر اطلاع دهید. در برخی از بازی‌ها لازم است گروهی کار کنید و در برخی دیگر باید بتوانید به چند دسته تقسیم شوید. خوب است در مورد تعریف استراتژی بحث کنید و تصمیم‌گیری داشته باشید.

Asset اتاق فرار

با هم همکاری کنید: اگر در یک معما به چالشی برخوردید با بقیه گروه مشورت کنید، هرکسی یک راه‌حل ارائه می‌دهد و از تجمیع آن‌ها به راه‌حل نهایی می‌رسید.

Asset اتاق فرار

نقاط قوت یکدیگر را بشناسید: تلاش کنید قبل از بازی به شناخت توانمندی‌های یکدیگر بپردازید. ممکن است یک نفر حافظه خوبی داشته باشد و فرد دیگری مهارت‌های عددی و ریاضی بهتری داشته باشد. دیگری ممکن است کنجکاو باشد و در یافتن اشیای مخفی خوب عمل کند یا فرد دیگر سرعتی باشد و بتواند در مدیریت زمان تیم را یاری کند. موفقیت در بازی اتاق فرار تینکآ با ترکیب این مهارت‌ها امکان‌پذیر است.

Asset اتاق فرار

از هم‌تیمی تان کمک بخواهید: درصورتی‌که برای حل یک معما مدت‌زمان زیادی صرف کرده‌اید، کمک یکی از اعضا ممکن است راهگشا باشد. اصرار بر حل فردی یک معما، مخرب و بی‌اثر خواهد بود. 

Asset اتاق فرار

به هم‌تیمی ها گوش کنید: ممکن است در برخی موارد احساس کنید یک ایده ارزش شنیدن ندارد. ممکن است با شنیدن کامل ایده هم‌تیمی تان یک ایده جدید و کامل به ذهنتان خطور کند. همچنین گاهی لازم است راهکار‌های اشتباه را نیز امتحان کنید تا اعضا با اعتمادبه‌نفس و بدون خودسانسوری به بازی ادامه دهند و ایده‌هایی که دارند را ابراز کنند. 

مهارت‌های لازم برای تبدیل‌شدن به یک تیم برنده در اتاق فرار

هیچ یک از تیم‌ها برای باختن برنامه‌ریزی نمی‌کنند یا به‌خاطر هوش و توانایی پایین نیست که از حل معماها عاجز می‌مانند؛ بلکه مسئله مهم داشتن استراتژی برای برد است. در غیر این صورت بازی ممکن است شما را خسته و دل‌زده کند یا مدت زیادی در ابهام بمانید و ندانید که باید چه کاری انجام دهید.

Asset 30@8x اتاق فرار

یک تیم خوب بسازید

گردآوری باهوش‌ترین افراد رمز پیروزی نیست، بلکه باید با افرادی که در جمع هستند راحت باشید. در طی بازی شما بارها ناامید می‌شوید، می‌ترسید، اضطراب یا خشم را تجربه می‌کنید و ممکن است فریاد بکشید. بسیار مهم است که با این افراد احساس راحتی بکنید، پس قبل از بازی زمانی را به شناخت افراد و ایجاد فضای دوستانه اختصاص دهید. شناسایی ویژگی‌های افراد تیم بسیار ضرورت دارد.

Asset 34@8x اتاق فرار

سروقت حاضر شوید

سعی کنید حداقل 15 دقیقه قبل از شروع بازی در محل حضور داشته باشید. اتاق فرار در دسته بازی‌های معمایی و نسبتاً پیچیده طبقه‌بندی می‌شود. آمادگی ذهنی شما قبل از ورود به بازی اهمیت دارد. مهم است ذهن شما در حالت آزاد و دور از تنش و آماده‌به‌کار باشد.

Asset 33@8x اتاق فرار

با نگرش مثبت وارد اتاق فرار شوید

نگرش مثبت کاملاً رویکرد شما را تغییر می‌دهد. نه آنکه خیالاتی باشید اما به نتیجه خوش‌بین باشید. از چالش‌ها استقبال کنید. نگران نشوید اگر در یکی از چالش‌ها گیر  کرده‌اید و چند دقیقه ایست که نتوانستید آن را حل کنید. این طبیعت بازی است، نشانه‌ها و راهنمایی‌ها به همین دلیل برای شما در نظر گرفته شده‌اند. همچنین تلاش کنید با اعضای گروه صمیمی شوید و خودتان را به آن‌ها معرفی کنید. این یک کار گروهی است و لازم است بتوانید هیجانات خود را اعم از شادی، اضطراب و ترس با آن‌ها به اشتراک بگذارید. 

Asset 32@8x اتاق فرار

قواعد اتاق‌ها را خوب بشناسید

در هر اتاق مطمئن شوید که نسبت به بایدها و نبایدها کاملاً آگاه هستید. ممکن است در غیر این صورت باعث خرابی و آسیب رسیدن به اجزای بازی شوید. این امر یا شما را در روند بازی گمراه می‌کند یا باعث می‌شود مسئول بازی وارد اتاق شده تا ایراد را اصلاح کند و در نتیجه زمان را از دست دهید. تمام اجزای یک اتاق جزوی از یک معما نیستند؛ بااین‌وجود توجهتان را به نشانه‌های آشنا، اشیایی که حس می‌کنید به شما مرتبط هستند و همچنین علائمی که باید از ابتدا به دنبال آن ها بگردید معطوف سازید. همچنین اشیایی که در مکان‌های نامعمول هستند معمولاً برای جلب‌توجه شما و کشف، طراحی می‌شوند پس آن‌ها را جدی بگیرید. 

Asset 31@8x اتاق فرار

چشم به ساعت بدوزید

در این بازی، زمان اهمیت اساسی دارد. همه معماهای اتاق فرار در زمانی بدون محدودیت به‌سادگی قابل‌حل‌اند و چالش شما ایجاد تعادل بین زمان و انرژی شما برای حل مسئله است. بهتر است درصورتی‌که از تعداد معماها و سختی آن‌ها مطلعید یک برنامه‌ریزی زمانی در ابتدا انجام دهید. حداقل کل زمان را به چهار قسمت تقسیم کنید و مشخص کنید که در پایان هر ربع، باید به چه دستاوردهایی رسیده باشید.

Asset 20@8x اتاق فرار

آسوده‌خاطر باشید: این یک جنگ نیست

بازی به نحوی طراحی شده است که در مواردی احساس کنید به‌طور کلی ناامید شده‌اید و نمی‌توانید از آن مرحله عبور کنید. دقایق از پس یکدیگر عبور می‌کنند و شما نمی‌دانید باید در این مرحله چه انجام دهید. چالش شما عبور از این احساس و مصمم بودن نسبت به ادامه مراحل و ازدست‌ندادن فرصت برای جدال با ناامیدی است. استفاده از راهنما یا تغییر نگرش یا رهاکردن مسئله در این موارد بسیار کارساز است. حتی ممکن است لازم باشد برای مدیریت بحران چند ثانیه شوخی کنید یا بخندید تا کمی آسوده‌خاطر باشید و دوباره سراغ مسئله بروید.

Asset 19@8x اتاق فرار

نشانه‌های سخنگو: سکوت نکنید

ممکن است در یک اتاق ،شما اشیا یا اطلاعاتی ببینید و در اتاق دیگر احساس کنید در یک شی یا مدرک دیگر شباهتی احساس می‌شود. بدترین تصمیم در این موقعیت سکوت است؛ این یک بازی گروهی است و لازم است افکارتان را در آن به اشتراک بگذارید. ممکن است فرد دیگری یک نشانه مشابه دیگر دیده باشد و با به‌اشتراک‌گذاری تجربه شما دو قطعه از یک پازل در کنار یکدیگر قرار بگیرند و به راه‌حل آن معما برسید.

Asset 18@8x اتاق فرار

کنترل گر نباشید

 حل معما در اتاق فرار نیازمند تجمیع اطلاعات و ایده‌های متفاوت است و یک ذهن هرچقدر توانمند باشد در نهایت در یکی از تله‌های بازی گیر خواهد کرد و فرصت فرار را از دست خواهد داد. به طور مثال اگر در خود، میلی قوی به کنترل شرایط احساس می‌کنید کمی عقب‌نشینی کنید، نشانه‌ها را از دست یکدیگر نکشید یا تلاش نکنید معمایی که گروه در حال حل آن است را به‌تنهایی حل کنید. گاهی یک ایده که به نظر کاملاً بی‌ربط است الهام‌بخش حل مسئله خواهد بود. به‌طورکلی خوب است که تلاش کنید در برخی از موارد از پراکنده شدن گروه جلوگیری کنید اما بازی بر محور استعداد یا توانمندی یک نفر استوار نیست. بهترین گروه‌ها آن‌هایی هستند که در آن رهبری به طور مشخص بر عهده یک نفر نباشد. مشارکت و تجمیع آرا در این بازی درصورتی‌که در کنار یک استراتژی جمعیِ خوب و تقسیم نقش قرار گیرد، بسیار نجات‌بخش است.

Asset 17@8x اتاق فرار

در مقابل راهنمایی مقاومت نکنید

برخی از گروه‌ها در فرایند حل مسئله غرق می‌شوند و زمان زیادی را برای حل معما سپری    می‌کنند یا برخی افراد اصرار می‌کنند که می‌خواهند یکی از معماها را به‌تنهایی حل کنند. مهارت حل مسئله در این بازی تنها شاخص سنجش موفقیت نیست؛ اینکه بتوانید از یک موفقیت کوچک برای موفقیت بزرگ‌تر صرف‌نظر کنید نیز شاخص مهم دیگری است که کلی‌نگری شما را نشان خواهد داد. درصورتی‌که مدت زیادی است بر یک معما تمرکز کرده اید یا نشانه‌ها نتوانسته اند قفل‌ها را باز کنند، ممکن است درگیر یک پیش‌فرض ابتداییِ اشتباه شده باشید. کمک بخواهید و بدانید در برخی موارد درخواست به‌موقع برای کمک، مهارت شما را نشان می‌دهد و یک استراتژی مناسب برای مدیریت بحران است. برخی معماها ممکن است مانند تله باشند و افرادی که اصرار زیادی بر حل مسئله به‌تنهایی دارند را گرفتار کند. اگر راهنمای بازی شما را راهنمایی می‌کند بدانید که بهتر است توصیه او را جدی بگیرید. 

Asset 16@8x اتاق فرار

لذت ببرید؛ این یکی از کلیدهای فرار از اتاق است

بازی برای آن طراحی شده است که آموزش تکنیک‌های تفکر در شما بنیادی شود و برای این کار نیاز است که بتوانید به‌اندازه کافی لذت ببرید وگرنه نمی‌آموزید! ترس، شادی، اضطراب و هیجان و حتی ناامیدی جزوی از احساساتی است که لازم است تجربه کنید. از هر آنچه مانع لذت بردن شما می شود، دوری کنید. ممکن است درصورتی‌که هم‌تیمی‌هایتان را نمی‌شناسید یا این تجربه اول شما در اتاق فرار است، موقعیت‌های سختی را تجربه کنید و احساس کنید چیزی نمانده است که تسلیم شوید! اما در همین نقطه باید بدانید که نباید به یکدیگر فشار بیاورید یا مهارت‌های یکدیگر را زیر سؤال برده و ارزیابی کنید. حل مسئله ای که به آفریدن یک مسئله بزرگ‌تر بیانجامد یک شکست است نه پیروزی!

Asset 15@8x اتاق فرار

نقش راهنمای بازی را جدی بگیرید

استفاده به موقع از راهنمایی، قبل از بروز بحران برای موفقیت در بازی ضروری است. راهنمایی ممکن است باعث شود شما زمان کافی برای حل معماهای جذاب‌تر را به دست بیاورید.  

اگر می‌توانید حداکثر ظرفیت را انتخاب نکنید!

تعداد اعضای موجود در اتاق فرار بر کیفیت تجربه گروهی موثر است به‌خصوص درصورتی‌که سابقۀ شرکت در اتاق فرار را نداشته باشید. تعداد بیشتر اعضا پیچیدگی ایجاد می‌کند؛ بنابراین تلاش کنید گروه‌هایی با ظرفیت 50 الی 75 درصد حداکثر ظرفیت را انتخاب کنید. در این صورت  کار گروهی راحت‌تر شکل می‌گیرد و پیچیدگی‌های مدیریت بازی برای اعضای تیم کمتر می‌شود. همچنین می‌توانید به‌راحتی تقسیم‌کار کنید تا هر یک از افراد بتوانند بر یک موقعیت تمرکز کنند. این تصور که تعداد بیشتر اعضا به معنی آن است که می‌توانید در مدت کوتاهی این تجربه را به تعداد بیشتری از افراد هدیه دهید، نادرست است. انتخاب حداکثر ظرفیت تنها در موقعیت های اضطراری یا به گروه های یکپارچه و صمیمی توصیه می شود.

یکی از خدمات سازمانی تینکآ در بسته های آموزشی تفکر خلاق، اتاق فرار تهران-آکنیت است که در آن پس از آموختن تکنیک های تفکر خلاق، از این تکنیک ها می توانید برای فرار از اتاق خرابکاران مرموزی که مدتی است در شهر تهران آشوب به پا کرده اند استفاده کنید.

شما چه تجربیات دیگری از شرکت در اتاق فرار بدست آورده اید برای ما بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید

این پست را منتشر کنید

پست‌های دیگر

بازی بُرد

بازی بُرد

کتاب بازی بُرد یک راهنمای جامع برای توسعه استراتژی‌های موفقیت آمیز در تجارت و صنعت است.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://rachoone.ir/?p=11367