سبد خرید 0

وبلاگ

کتاب – هنر رزم – سون جو

عنوان کتاب ( فارسی): هنر رزم

عنوان کتاب (انگلیسی): The art of war

نام نویسنده: سون جو

نام مترجم: نادر سعیدی

ناشر :  قطره

سال و دوره چاپ : چاپ نهم،1394

تلخیص : زری آبسالان

برچسب­ها (Keywords): رزم، چین باستان، پیروزی بدون نبرد

مروری بر کتاب:

این کتاب از قدیمی­ترین متون استراتژی موجود است. افکار رزمی بیش از دوهزاروپانصد سال پیش و نحوه عملکرد نظامی با تاخت و تاز ویژه قرن­ها پیش، توام با نظریه ارزشمند سون جو، این کتاب را در زمره متون ارزشمند مدیریت استراتژیک قرار می­دهد.

برخلاف انگاره­ای که از شنیدن اسم کتاب به ذهن خطور می­کند، این کتاب صرفاً دربرگیرنده فنون جنگی نیست. زندگی روزانه ما در هر شکل و مرتبت خود عبارت است از درگیری­های خرد و کلان. هدف از نگارش این کتاب شناخت تفاوت­های شخصیتی یکدیگر، ایجاد مسیر بالقوه گفتگو با تحلیل این شناخت و زندگی مسالمت­آمیز است.  چرا که در بخشی از این کتاب بهترین فن رزم؛ زدودن توان استقامت دشمن(حریف) بدون توسل به زور است. عقاید سون جو در این کتاب می­تواند راه­گشایی برای نیل به پیروزی در انواع درگیری­های روزمره­کاری، تجاری و حتی شخصی باشد. همه این­ها اشکالی از جنگ است و با قواعد مشابهی رخ می­دهند: قواعد سون جو.

سون جو در فصول سیزده­گانه کتاب مهم­ترین عوامل موفقیت در رزم را تشریح می­کند. این عوامل عبارتند از: پی­ریزی نقشه­ها، برپایی عملیات، شمشیر در نیام، رزم­آرایی، نیرو، نقاط قوت و ضعف، رزمایش، رزم­آرایی­های گوناگون، راهپیمایی لشگر، زمین، نُه موقعیت زمین، حمله با آتش و استفاده از جاسوسان.

نویسنده پنج عامل را حاکم بر هنر رزم می­داند:

قانون اخلاق: مردم را در همراهی کامل با رهبر قرار می­دهد، به­گونه­ای که از جان گذشته و بدون ترس از خطرات از او تبعیت می­کنند.

آسمان: مراد از آسمان شب و روز، سرما و گرما، زمان و فصل است.

زمین: شامل فاصله­های دور و نزدیک، خطر و امنیت، زمین باز یا گذرگاه­های تنگ و احتمالات مرگ و زندگی است.

فرمانده: بیانگر فضایل خردورزی، صمیمیت، خیرخواهی، شجاعت و قاطعیت است.

روش و انضباط: سرداری سپاه در تقسیم­بندی­های مناسب، رتبه­بندی سازمانی، نگهداری و مرمت راههای آذوقه و مهمات و نظارت بر هزینه­های نظامی.

در این کتاب با بیانی اساطیری و توصیف چگونگی لشکرکشی­ها و نبردها تلاش شده تا پندها و عبرت­هایی به مخاطب القا شود. تمام فلسفه سون جو در این کتاب این است که چگونه می­توان قبل از آنکه نخستین تیغ را کشید، در جنگ پیروز شد. هنر رزم اثری اصیل در فلسفه رهبری موفق است که به طرز عجیبی همانقدر که در میدان­های جنگ موفق بوده، با دنیای تجارت امروز تطابق دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

این پست را منتشر کنید

پست‌های دیگر

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://rachoone.ir/?p=69