سبد خرید 0

وبلاگ

تفکر، سریع و کند

تفکر، سریع و کند

عنوان کتاب (فارسی): تفکر، سریع و کند

عنوان کتاب (انگلیسی): Thinking, Fast and Slow

نام نویسنده: دانیل کانمن

 

معرفی کتاب تفکر، سریع و کند

کتاب “تفکر، سریع و کند” (Thinking, Fast and Slow) نوشته دانیل کانمن (Daniel Kahneman)، روانشناس برنده جایزه نوبل، دو سیستم تفکر حاکم بر رفتار انسان را بررسی می‌کند: سیستم “سریع” شهودی و سیستم “آهسته” منطقی‌تر و مشورتی‌تر.

نویسنده در صدد است یک تفکر رایج را زیر سوال ببرد. در نتیجه در پی پاسخ به این سوال است: «آیا انسان موجودی عقلانی است؟»

دانیل کانمن در این کتاب به جزئیات نحوه عملکرد این دو سیستم، چرایی شکست و چگونگی شکل دادن به درک ما از جهان می‌پردازد و موضوعاتی مانند اعتماد به نفس بیش از حد، تصمیم‌گیری و تأثیر سوگیری‌های شناختی بر رفتار ما را مورد بررسی قرار می‌دهد.

این روانشناس از طریق مثال‌ها و آزمایش‌های متعدد نشان می‌دهد که چگونه مغز ما اغلب طعمه تفکر غیرمنطقی می‌شود و استراتژی‌هایی برای اجتناب از این دام‌ها و انتخاب بهتر ارائه می‌دهد.

در نهایت، استدلال می‌کند که درک پیچیدگی‌های تفکر انسان برای تصمیم‌گیری بهتر در تمام زمینه‌های زندگی ما ضروری است.

 

مهمترین مفاهیم کتاب تفکر، سریع و آهسته

کتاب «تفکر، سریع و آهسته» چند مفهوم مهم را آموزش می‌دهد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  1. نظریه فرآیند دوگانه (Dual process theory): این کتاب مفهوم نظریه فرآیند دوگانه را بررسی می‌کند که نشان می‌دهد ذهن انسان در دو حالت متمایز از تفکر عمل می‌کند: سیستم سریع، شهودی و سیستم کندتر و عمدی.
  2. سوگیری‌ها (Biases): کتاب به انواع مختلفی از سوگیری‌ها می پردازد که می‌توانند قضاوت و تصمیم‌گیری ما را تحت‌الشعاع قرار دهند، مانند سوگیری تأیید، سوگیری در دسترس بودن و اثر لنگر انداختن.
  3. نظریه چشم انداز (Prospect theory): این کتاب در مورد نظریه چشم‌انداز بحث می‌کند؛ نظریه‌ای که توضیح می‌دهد مردم چگونه بین گزینه‌هایی که شامل ریسک و عدم قطعیت هستند، انتخاب می‌کنند. این تئوری پیشنهاد می‌کند که مردم بر اساس سود و زیانِ درک شده تصمیم می‌گیرند، نه بر اساس احتمالات عینی.
  4. اعتماد به نفس بیش از حد (Overconfidence): این کتاب پدیده اعتماد به نفس بیش از را بررسی می‌کند که می‌تواند باعث شود افراد توانایی‌ها و دقت قضاوت‌های خود را بیش از حد ارزیابی کنند.
  5. چارچوب‌بندی (Framing): این کتاب بررسی می‌کند که چگونه نحوه ارائه اطلاعات می‌تواند بر تصمیم‌گیری ما تأثیر بگذارد. این شامل مفهوم قاب‌بندی است که در آن اطلاعات یکسان می‌تواند به روش‌های مختلف ارائه شود تا پاسخ‌های متفاوتی را به دنبال داشته باشد.
  6. عقلانیت (Rationality): در نهایت، کتاب «تفکر، سریع و آهسته» مفهوم عقلانیت انسان را زیر سوال می‌برد، با این استدلال که فرآیندهای تفکر ما همیشه منطقی نیست و می‌تواند تحت تأثیر طیفی از عوامل روانی و عاطفی قرار گیرد.

 

کتاب «تفکر، سریع و آهسته» در ایران

این کتاب که حاصل سه دوره زندگی علمی کانمن است در سال 2011 با عنوان «Thinking, Fast and Slow» منتشر شد و تاکنون با ترجمه‌‌های مختلفی توسط ناشران متعدد در ایران  به چاپ رسیده است:

تفکر، سریع و کند / مترجم فروغ تالوصمدی/ انتشارات در دانش بهمن

تفکر سریع و کند / مترجم فاطمه امیدی/ انتشارات نشر نوین توسعه

فکر کردن بی‌درنگ و بادرنگ / مترجم حسین علیجانی زنانی و جمشید پرویزیان/ انتشارات ققنوس

تفکر سریع و آهسته  (خلاصه کتاب) / مترجم مهرداد رئوف/ انتشارات مات

تفکر سریع و آهسته / مترجم نغمه رضوی/ انتشارات هورمزد

 

دانیل کانمن که بود و چرا برنده نوبل اقتصاد شد؟

دانیل کانمن (Daniel Kahneman)، روانشناس و برنده جایزه نوبل اقتصاد، در سال ۱۹۳۴ به دنیا آمد. او پس از اتمام تحصیلاتش در رشته ریاضی، به مطالعه روانشناسی پرداخت و در دانشگاه‌های معتبری مانند دانشگاه شیکاگو و براندایز تحصیل کرد.

پدر اقتصاد رفتاری به دلیل کارهایش در زمینه تصمیم‌گیری بسیار شناخته شده است، حوزه‌ای که تا مدت‌ها دانش بسیار کمی درباره آن در دسترس بود.

کانمن همچنین به عنوان بنیانگذار روانشناسی رفتاری شناخته می‌شود. وی در آثارش، به بررسی رفتار افراد در مواقعی که برای تصمیم‌گیری باید از اطلاعات کمی استفاده کنند، پرداخته است.

در سال ۲۰۰۲، دانیل کانمن و اقتصاددان دیگری به نام آموس تیفسکی، جایزه نوبل اقتصاد را برای خلق آثاری در زمینه روانشناسی تصمیم‌گیری در شرایط کم دانش، دریافت کردند.

آثار کانمن به ویژه در رابطه با بررسی خطاهای احتمالی در فرایند تصمیم‌گیری، در رشته‌های مختلف از جمله اقتصاد، روانشناسی، علوم سیاسی و سایر رشته‌های اجتماعی همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کانمن همچنین به عنوان مشاور برای سازمان‌های مختلفی مانند بانک جهانی فعالیت می‌کند و در حوزه‌های مختلف آموزش و پژوهش فعالیت دارد.

ریچارد تالر، استاد اقتصاد دانشگاه شیکاگو و برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال ٢٠١٧، درباره کتاب تفکر، سریع و آهسته این چنین گفته است:

«این کتاب شاهکاری به قلم اندیشمندی بزرگ است، کتابی خواندنی، حکیمانه و عمیق. بی‌درنگ آن را بخرید، اما با‌درنگ بخوانیدش. شیوه تفکر شما به جهان و به زندگی شخصی‌تان را دگرگون خواهد کرد.»

دیدگاهتان را بنویسید

این پست را منتشر کنید

پست‌های دیگر

بازی بُرد

بازی بُرد

کتاب بازی بُرد یک راهنمای جامع برای توسعه استراتژی‌های موفقیت آمیز در تجارت و صنعت است.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://rachoone.ir/?p=16220