کتاب – مدیران و چالش‏های تصمیم گیری

عنوان کتاب ( فارسی): مدیران و چالش‏های تصمیم گیری (جلوگیری از بروز خطاهای رایج در قضاوت و تصمیم گیری)

عنوان کتاب (انگلیسی):   Judgment in Managerial Decision Making

نام نویسنده: بیرزمن، ماکس (Max H. Bazerman)

نام مترجم: علی سرزعیم

ناشر : آریانا قلم

سال و دوره چاپ : چاپ دوم، 1391

تلخیص : ندا سلطان محمدی

برچسب­ها (Keywords):تصمیم‏گیری، روان‏شناسی تصمیم‏گیری، خطای تصمیم‏گیری، تصمیم‏گیری کارآمد ، قضاوت

مروری بر کتاب :

انسان‏ها اشتباه می‏کنند، اما جالب‏تر این است که آنها اشکال گوناگونی از خطای سیستماتیک و در عین حال قابل پیش‏بینی را مرتکب می‏شوند.

این کتاب درباره روان‏شناسی تصمیم‏گیری است و در سرتاسر کتاب سعی شده است با ارائه مثال‏های واقعی، خوانندگان را با خطاهای رایج در تصمیم­گیری آشنا کند. این کتاب مدیران را افراد باهوشی می‏بیند که معمولاً موفق هستند اما تصمیمات آن‏ها دارای سوگیری‏هایی است که به طور جدی توانایی‏های خود را مخدوش می‏کنند. خواننده کتاب درخواهد یافت که عادتمان، ما را به یک سری از میانبرها در ذهنمان پایبند می‏کند و این امر محدودیت‏هایی را به کارآمدی تصمیم‏گیری تحمیل می‏کند. پیش از آنکه فردی فرایند تصمیم‏گیری خود را تغییر دهد، باید متقاعد شود که اجزای سیستم شناختی‏اش قابل بهبود و اصلاح است؛ یعنی قبول کند که فرایند تصمیم گیری‏اش را نرم و منعطف سازد. این کتاب در دوازده فصل ذیل تدوین شده است:

 1. مقدمه‏ای بر تصمیم‏گیری‏های مدیریتی
 2. سوگیری‏های رایج
 3. صورت‏بندی و معکوس شدن ارجحیت‏ها
 4. اثرات انگیزش و احساسات بر تصمیم‏گیری
 5. افزایش غیرعقلایی تعهدات
 6. انصاف در تصمیم‏گیری
 7. اشتباهات متداول در سرمایه گذاری
 8. محدودیت اخلاقی
 9. تصمیم عقلایی در مذاکره
 10. ذهنیت مذاکره کنندگان
 11. آگاهی محدود
 12. بهبود تصمیم‏گیری

فصل دوم تا هشتم بر تصمیم‏گیری فردی متمرکز است. فصول نه و ده مقوله قضاوت را در چارچوب مذاکره بررسی می­نماید. فصل یازده متوجه غفلت و بی‏توجهی ما به اطلاعات مهم و حساسی است که تصمیمات ما را به شکل جدی تحت تاثیر قرار می‏دهد. در فصل دوازدهم مطالب کتاب جمع‏بندی شده است و به این مقوله می‏پردازد که چگونه خوانندگان تغییرات پیشنهاد شده در فرایند تصمیم‏گیری را در عمل به کار گیرند.

این پست را منتشر کنید

پست‌های دیگر

پنج فرمان برای تفکر استراتژیک

5 فرمان برای تفکر استراتژیک

نویسندگان کتاب «5 فرمان برای تفکر استراتژیک» کوشیده‌اند به مدیران سازمان‌ها کمک کنند با نگاهی متفاوت به مدیریت استراتژیک، زوایای ناشناخته‌ کسب‌وکار را کشف کنند.

خلاقیت زیر اسلحه

خلاقیت زیر اسلحه

مقاله «خلاقیت زیر اسلحه» به بررسی این نکته می‌پردازد که آیا تفکر خلاق در اعضای یک سازمان در شرایط پر فشار تقویت می‌شود یا نه.